VÁCLAV PILAŘ

'Už jsem zase šťastnej,' neskrývá radost Václav Pilař

vp.jpg
Bývalý hradecký fotbalista si v dresu Freiburgu připsal první start v Bundeslize. Při čtvrtku možná nastoupí v Evropské lize proti Estorilu.
Spekulace, kdy naplno vlétne do ostrého špílu, jsou pohřbeny v minulosti. Bývalý ,,votrok" Václav Pilař se dočkal, na kontě bundesligových startů má konečně první zářez. Vinou zranění kolena se tak stalo až po čtrnácti měsících od jeho příchodu do Německa. V Brémách v sobotu pomohl ,,svému" Freiburgu k cenné bezbrankové remíze. Na trávníku pobyl sedmdesát minut a podle odborného fotbalového magazínu Kicker podal slušný výkon.
,,Už jsem zase šťastnej," neskrývá radost autor dvou reprezentačních branek z posledního Eura.
Nastoupíte znovu od začátku?
To ještě netuším, protože máme široký kádr. Ne že by byla Evropská liga na vedlejší koleji, ale Bundesligou se tady žije mnohem víc. Já byl příjemně překvapený, že jsem hrál už v Brémách. Prakticky po jediném přáteláku. Když nastoupím i s Estorilem, budu samozřejmě moc rád.
Rozjezd v Evropské lize se vašemu týmu příliš nepovedl. Na kontě máte jen jeden bod. Vítězství určitě všichni ve Freiburgu považují za nezbytné…
Každopádně chceme zůstat ve hře a Estoril porazit. Ale jelikož jsme na tom špatně v bundesligové tabulce, tak se uvidí, kteří hráči dostanou přednost. Už v neděli nás čeká důležitý zápas s Hamburkem.
Zpět k vaší bundesligové premiéře. Jak jste se cítil po tak dlouhé době v ostrém zápase?
Bylo to opravdu nekonečné období bez fotbalu. Jen jsem trénoval. Ale mám skvělého fyzioterapeuta, který mě připravil. I když koleno někdy ještě bolí, byl jsem šťastnej, že jsem mohl nastoupit. Dobře jsem se cítil hlavně v prvním poločase, ve druhém už mi docházely síly.
Přivezli jste bod. Byl zasloužený?
Remíza je spravedlivá. Na to, že jsme hráli venku, jsme si vytvořili hodně šancí, ale domácí taky. V podobných utkáních bychom však potřebovali vyhrávat. V poslední minutě jsme ke všemu nastřelili břevno.
Co vám po utkání říkal kouč Christian Streich?
Chválil mě, ale nechci to přeceňovat. Beru to jako povzbuzení do další práce.
Provází ho pověst fotbalového filozofa, který se svými metodami liší. Potvrdíte to?
On je do fotbalu naprosto zapálený a ke všemu je to super člověk. Když přijde zápas, jako by by byl s námi na hřišti. Prostě správný profík i fanatik (směje se).
S ,,tyranem" Magathem, který vás vedl ve Wolfsburgu, se porovnávat asi nedá…
To rozhodně ne. Ten rozdíl je markantní hlavně v přístupu k hráčům. Povídá si s vámi, povzbudí vás. Streich je zkrátka nejen trenér, ale i skvělý člověk. Moc si ho vážím. Magath byl jenom trenér. Třeba vás postavil, pak vás vyndal a neřekl vůbec důvod. Na Streicha tady nedá nikdo dopustit. I Pavel Krmaš říká, že nebýt jeho, kdo ví, jak by to s klubem před dvěma roky, kdy bojoval o záchranu, dopadlo. To on ho vytáhl na výsluní.
Na soupisce stále chybí zraněný Vladimír Darida. Jak to s ním vypadá?
Už začal trénovat. Údajně měl jet už do Brém, ale pořád jeho kotník nebyl stoprocentní. Při střelbě ho ještě pobolívá. Myslím, že se na hřišti brzy objeví.
Průvodce v novém klubu vám dělal další exhradecký fotbalista Pavel Krmaš. Prý nebýt jeho, hledáte si bydlení ještě dnes…
On je prostě super. Když jsem do Freiburgu šel, vlastně jsem ho moc neznal. Našel jsem v něm výborného kamaráda a jsem mu vděčný za to, co pro mě tady udělal. Kdybych tu byl sám, měl bych to opravdu těžký. Teď jsme na to tři, ke spokojenosti nám schází jenom víc bodů v Bundeslize. Snad to brzy napravíme.
Pomáhá vám i s němčinou?
Už sem tam rozumím. Ale složitější věty mi překládá. Na němčinu jinak chodím jednou týdně, ale s Pavlem a Vláďou se bavíme česky.
Sledujete společně počínání ,,votroků", kterým se zatím 
daří a momentálně vedou 
tabulku druhé ligy?
Kluci válí. Moc jim to přeju. Jen tak dál. Snad se jim povede postoupit. Kéž by se už začalo také něco dít se stadionem.
A co vaše oblíbená Plzeň, schytá to na Bayernu? (zápas včera skončil porážkou českého týmu 0:5, pozn. red.)
Bayern je nejtěžší možný soupeř, co může existovat. Šlape po celých devadesát minut. Vede 2:0 a nezabalí to. Chce těch gólů dát třeba pět. Kluci budou mít asi na co vzpomínat.
Kdy vás uvidíme v Čechách? Zřejmě až při duelu Evropské ligy v Liberci 28. listopadu, že?
Za dobu, co jsem ve Freiburgu, jsem se domů ještě vůbec nedostal. Vše jsem podřídil návratu na trávník. Ke všemu je to dálka, takže se s našima uvidíme možná opravdu až v Liberci.
Řeknete si mamince, aby vám přivezla nějakou vaši oblíbenou dobrotu?
Víte, já třeba na knedlíky moc nejsem. Pochutnám si i na špagetách. V Německu se jí ještě víc zdravě. Zvykl jsem si. Ale buchtu nebo moji oblíbenou placku by mi upéct mohla, to jo. (rozesměje se)
Pá 25. říjen 2013, 14:27:21 CEST
jarousekmaty
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one