VÁCLAV PILAŘ

Klabzubova jedenátkaz Převýšova.Tady je Pilka doma

Někdy to doopravdy vypadá, jako by na trávníku ujížděl Pilař soupeřům jakoby s motoremNěkdy to doopravdy vypadá, jako by na trávníku ujížděl Pilař soupeřům jakoby s motorem
Jako by v té chvíli ožil slavný příběh Eduarda Basse o Klapzubově jedenáctce. Jedenáct hráčů se jménem Pilař, mezi nimi i ten nejslavnější z rodiny – Václav, dnes záložník Plzně, navléklo fotbalový dres a rozdalo si to s místním týmem Převýšova.„Byla to taková sranda, děda zrovna slavil sedmdesátiny, tak jsme dali dohromady rodinný tým. Děda byl v brance, hrál táta, strejda, bratránkové… No jo, bylo nás jedenáct,“ vzpomíná Václav Pilař, který to stejně jako Klapzubovi synové dotáhl až na barcelonský Nou Camp.

Rodinný zápas se uskutečnil před šesti lety a Pilařovi tehdy Převýšovské porazili jasně 11:1. „Dali bychom to dohromady i dneska. Bratránkovi se ještě narodil syn, takže bychom už mohli i střídat,“ culí se drobný záložník.

V ranním sluníčku se prochází po hřišti, které pamatuje nejen triumf Pilařů, ale i slavné loňské vítězství 3:0 divizního Převýšova v poháru nad Slavií. Právě tady, nedaleko Hradce Králové, poprvé kopl do míče i sám Václav Pilař.

„Tady jsem vyrůstal, tady jsem doma,“ rozhlíží se kolem sebe. „Strávili jsme tady po škole hodně času. Jeden z nás se vždycky postavil do brány a my ostatní jsme na něj kopali. Támhle jsme měli strach, že rozbijeme okno, u té druhé branky jsme pak zase hledali míč v lese,“ ukazuje.

Je tady božský klid. Švitoření ptáků a šumění větru přehluší jen motor sekačky, na které se po hřišti zrovna prohání Pilařův bratranec Martin, jinak gólman Převýšova. Snadno plzeňského záložníka pochopíte, proč se téhle vesnice dodnes nehodlá vzdát.

„Když mám čas, vracím se domů. Mám tady rodinu, bráchu, který taky hraje fotbal. Strašně se sem vždycky těším. Když jsem ještě byl v Hradci, chodil jsem si na tohle hřiště i přidávat. Teď už se sem ale moc nedostanu,“ prohodí smutně Pilař.

Když v Plzni sedne do auta, v Převýšově je za necelé dvě hodinky. I proto ostatně na západě Čech nemá vlastní byt. Jenže od léta, kdy se Pilař přestěhuje do Wolfsburgu, už bude hůř…

Na tohle teď ale v Převýšově nikdo nemyslí. Ve vesničce, kde žije něco málo přes tři sta obyvatel, spřádají docela jiné plány. Potají sní o tom, že se sem jejich nejslavnější rodák na začátku července vrátí z EURO s medailí na krku. Takovou pointu by nevymyslel snad ani sám Eduard Bass.

Čt 17. květen 2012, 10:53:02 CEST
jarousekmaty
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one